حوزه علمیه باقر العلوم مشهد | ما را دنبال کنید.

معرفی کتاب هفته هفتم

معرفی کتاب هفته با نام های روح مجرد و جهان بینی توحیدی در تاریخ 1395/11/2 برای شما دوستان و طلاب عریز.


توضیحات مختصری درباره کتاب

حوزه باقرالعلوم
نام کتاب: روح مجرد
نویسنده: یادنامه عارف کامل مرحوم حاج سید‌هاشم حداد (قدس سره)
منظور از معرفت و شهود و لقاء، فناء در ذات اوست. حاج سید‌هاشم برتر از ادراک مردم بود، او از جزئیت عبور کرده و به کلیّت پیوسته بود. حاجت‌های مردم غالبا امور مادی است و می‌خواهند وصله‌ای به وصله‌هایشان اضافه کنند.
مردم چرا مکاشفه می‌خواهند؟ عالم سراسرش مکاشفه است. برای حرکت به سوی خدا باید به روایت”عنوان بصری”عمل کرد. در حوزه‌های علمیه باید درس عرفان عملی تدریس شود. عذاب‌های آسمانی نتیجه ناسپاسی و بی‌حرمتی به حقایق دین است.
عرفای غیر شیعه در طول تاریخ یا عارف نبودند یا تقیه می‌کردند. در جامعه امروز ما امثال علامه طباطبائی و سید جمال گلپایگانی ناشناخته‌اند چه رسد به شناخت حدادها.

حوزه باقرالعلوم
نام کتاب: جهان بینی توحیدی
نویسنده: استاد شهید مطهری
کتاب جهان‌بینی توحیدی بر محور تبیین توحید و بایسته‌های اعتقادی و عملی مبتنی بر آن سامان یافته است. توحید نزد استاد مطهری از آنچنان جایگاه اساسی و تعیین کننده برخوردار است که آن را ملاک تمایز جهان‌بینی اسلامی از سایر جهان‌بینی‌ها معرفی می‌کند.
استاد بعد از ارائه توضیح پیرامون مفهوم جهان بینی، نقاط قوت و ضعف سه گونه جهان بینی علمی، فلسفی و مذهبی را بر می شمارد و بعد از ارائه معیارهای خوبی جهان بینی به جهان بینی توحیدی می پردازد و ارکان جهان بینی اسلامی را نیز با محوریت توحید توضیح می دهد.
بر اساس آنچه در ابتدای این کتاب آمده است: (نوع برداشت و طرز تفکری که یک مکتب درباره جهان و هستی عرضه می دارد، زیرساز و تکیه گاه فکری آن مکتب به شمار می رود. این زیرساز و تکیه گاه اصطلاحاً جهان بینی نامیده می شود).


 • فرهنگی

  فرهنگی

  کانال رسمی معاونت فرهنگـــی حوزه علمیه باقر العلوم علیه السلام       نَشــــــــرِ تـصـاویــر 🎥   صــــوت جــلـسـات برگزار شده 🔊   اطلاع رسانی جلســـات 📢

  به کانل تلگرام ما بپیوندید

 • سیاسی‌

  سیاسی‌

  اگر‌ازسرهایمان‌کوه‌بسازند‌نخواهیم‌گذاشت     آیندگان‌بخوانند‌سید‌علی‌همچون‌علی‌تنها‌ماند.       جدید‌ترین‌اخبار‌سیاسی‌ایران‌وجهان.

  به کانل تلگرام ما بپیوندید

 • حوزه باقر العلوم

  حوزه باقر العلوم

  این کانال جهت اطلاع رسانی برنامه ها و مطالب مورد نیاز مدرسه است واحیانا مطالب اخلاقی

  به کانل تلگرام ما بپیوندید

 • ورزشی

  ورزشی

  اطلاع رسانی برنامه های ورزشی مدرسه       برنامه هایی مانند:استخر و فوتسال و.....

  به کانل تلگرام ما بپیوندید

 • هیئت

  هیئت

  °•▪️ هیئت حسن بن علی (علیه السلام) ▪️•°       حوزه علمیه باقر العلوم (علیه السلام) مشهد مقدس

  به کانل تلگرام ما بپیوندید